Bästa skyddet för terrängen – Iron Baltic bukskyddssats i plast för CFMOTO CFORCE C4 och C5 L Touring (2026+)
När du beger dig ut med din fyrhjuling i utmanande terräng, stenig mark eller skog är det viktigt att skydda underredet. Iron Baltic bukskyddssats skyddar underredet i sin helhet på den nya generationens CFMOTO CFORCE C4 och C5 Touring, det vill säga den långa modellversionen.
Denna modellspecifikt utformade skyddssats säkerställer att din fyrhjulings ram, botten och bärarmar håller sig hela under de mest krävande arbetena.
Skyddet är tillverkat av högkvalitativ 10 mm tjock HDPE-plast och skyddar inte bara mot stötar, utan förbättrar också fyrhjulingens framkomlighet tack vare sin glatta yta. Fordonet glider ansträngningslöst över stubbar och stenar utan att ramen fastnar.
Bukskyddets design följer exakt fyrhjulingens egna linjer för att bibehålla maximal markfrigång, och de specialdesignade hålen för oljebyte gör underhållet enkelt.
Egenskaper
Tekniska specifikationer
FAQ
Varför ska man välja ett bukskydd i plast istället för aluminium?
Ett bukskydd i HDPE-plast är segt; det återfår sin form efter stötar och får inte bucklor som aluminium. Dessutom är plast ett glattare material, vilket gör att fyrhjulingen glider lättare över hinder som stubbar och stenar och inte "hakar upp sig" på underlaget.
Kan man montera ett snöblad på fyrhjulingen om detta bukskydd är installerat?
Ja, det går utmärkt. Iron Baltics skydd är förberett för kompatibilitet med märkets egna frontmonterade (Front-mount) och centrummonterade (Mid-mount) monteringssatser för snöblad, så arbete fungerar smidigt med skyddet på plats.
Måste bukskyddet demonteras vid oljebyte?
Nej, det behövs inte. Skyddet har färdiga serviceöppningar som gör att grundläggande underhåll av motor och transmission samt oljebyten kan utföras direkt genom skyddet.