Crosshjälm för bana och väg – Airoh Twist 3 med matt grafik ser bra ut och känns bra utan att kompromissa med säkerheten.
Ett utmärkt val för motocross-, enduro- eller ATV-förare – och självklart en riktigt bra hjälm även för mopedåkning.
Hjälmen är tillverkad i HRT-komposit och erbjuder effektiv ventilation och hög hållbarhet, även vid tuff körning. Tack vare Airoh Emergency Fast Release-systemet kan hjälmen snabbt och säkert tas av i en nödsituation.
Egenskaper
Airoh Twist 3 är en kvalitetshjälm till ett förnuftigt pris. Om du letar efter en lättare och bättre hjälm än instegsmodellerna, är detta ett starkt rekommenderat val. Inte riktigt på Aviator-nivå, men erbjuder tillräckligt skydd och utmärkt ventilation för både hobby- och vardagskörning.
Storlekar
Hur väljer jag rätt storlek?
Mät huvudets omkrets runt pannan, ovanför öronen och ögonbrynen.
Rätt storlek ska sitta stadigt men inte för hårt, och den ska inte röra sig på huvudet.
En ny hjälm ska kännas lite tight i början eftersom vadderingen (särskilt vid kinderna) formas efter ditt huvud efter några timmars användning.